Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

تست غربالگری سه ماهه اول ودوم بارداری

نامه الکترونیک

 

Second pregnancy, first trimester screening

تست غربالگری درسه ماهه اول ودوم بارداری:

سندرم داون یکی از شایعترین  اختلالات کروموزومی  درانسان است و از این روغربالگری زنان باردار ودر پی آن تشخیص جنین مبتلاء به سندرم داون اهمیت بسیاری در طب زنان دارد.
امروزه درسراسرجهان از تست های غربالگری برای تشخیص مادرانی که ریسک سندرم داون در آنها بالاست استفاده میشود .نتایج این تست ها به پزشک می گوید که احتمال ابتلاء جنین به سندرم داون چقدر است .در صورتی که ریسک سندرم داون بالا باشد مادر برای انجام تست های تکمیلی جهت تشخیص قطعی سندرم داون معرفی میگردد.
رایج ترین تست موجودبرای غربالگری سندرم داون تستی به نام کوآدمارکر است .این تست درسه ماهه دوم بارداری انجام میشود واز چهارآزمایش جداگانه تشکیل شده است که شامل موارد زیر هستند :
( HCG ,Inhibin A ,Unconjugated  Estriol,Alfa Feto Proein)
این تست ها  برروی خون مادر انجام میگیرند و سپس نتایج این آزمایشها با استفاد ازنرم افزاری ویژه تجزیه و تحلیل میگرددو احتمال مبتلا بودن جنین به سندرم داون محاسبه میشود .در عین حال احتمال ابتلا ء به دو بیماری دیگر (تریزومی 18 واختلالات لوله عصبی ) نیز با استفاده از این تست مشخص میگردد.
تست کوآدمارکر قدرت تشخیص بیشتری نسبت به تست تریپل مارکر که در گذشته برای غربالگری سندرم داون استفاده میشد دارد. مناسب ترین زمان برای انجام این تست بین هفته های پانزدهم تا بیستم بارداری است .
تست دیگری که برای غربالگری سندرم داون وجود دارد تستی تحت عنوان غربالگری توام سه ماهه اول است .این تست از ابتدای هفته 11 تا انتهای هفته 13 بارداری انجام میشود و شامل آزمایش خون و سونوگرافی خاصی از جنین است. (شامل اندازه گیری  تراننس لوسنسی گردن  NT  )آزمایش خون سطح دو ماده را اندازه گیری میکند که یکی از آنهاPAPP-A دیگری BHGG آزاد است .
درنهایت اطلاعات به دست آمده درسونوگرافی و اطلاعات حاصل از آزمایش با هم تلفیق شده و ریسک سندرو داون محاسبه میشود .احتمال ابتلاء جنین به دو اختلال کروموزومی دیگر (تریزومی 18 و تریزومی 13) نیز با این تست محاسبه میشود .
ریسک ابتلاء به اختلالات لوله عصبی با این تست مشخص نمیگردد و برای تعیین آن لازم است در سه ماهه دوم بارداری آزمایش کوادمارمر انجام شود.
تمامی مواد اندازه گیری شده در آزمایش های غربالگری سندرم داون از محصولات جفت وجنین هستند.
دربارداری های توام با ابتلاء جنین به سندرم داون مقادیر مواد مزبور تمایل به خروج از محدوده مورد انتظار را نشان  میدهند.
کالج طب زنان و زایمان آمریکا (  AHOG )   توصیه میکند که تمام زنان باردار از نظر سندرم داون غربال شوند و به همین دلیل نیز شیوع این بیماری در سالیان اخیر در بسیاری از مناطق دنیا کاهش یافته است.                


ارتباط با ما

کرج ، خیابان دکتر بهشتی ، بعد از چهار راه طالقانی ، نرسیده به میدان شهدا ، روبروی بانک پاسارگاد

تلفن های کلینیک ها:

بخش اورژانس و اطفال:32249192-32214550

فاكس : 2216381 0263

  •                                                                                                ايميل برای ما:info@behbod.com

  •  

     

  •